Faza plateau, czyli etap zastoju i pozornego braku postępów w nauce. Jak sobie z nią radzić?
7 kwietnia 2016
Kurs wakacyjny – czy warto?
6 czerwca 2016

Mity i fakty na temat nauki języków obcych

fact and myth concept signpost hand drawing on blackboard

Jakie mity urosły na temat nauki języków obcych? Co jest prawdą, a co kłamstwem? Dookoła nas funkcjonuje wiele teorii na temat tego, jak uczyć się języków obcych, w jakim wieku należy rozpocząć naukę, jaką wybrać metodę, ile trzeba poświęcić na to czasu, kto łatwiej uczy się języków itd. Czas najwyższy obalić mity i przedstawić fakty. Oto nasz ranking 7 mitów i faktów na temat nauki języków obcych:

  1. MIT: Mam już ponad 40 lat, jestem za stary na naukę języka, dawno się nie uczyłem, nie dam rady.

FAKT: Na naukę języka nigdy nie jest za wcześnie ani za późno. Każdy wiek jest dobry!

Pewnym jest stwierdzenie, że można nauczyć się języka niezależnie od wieku. Powszechnie istnieje zdanie, że dzieci zdecydowanie szybciej uczą się języków obcych niż dorośli. Jest ono prawdziwe, czym wcześniej rozpoczniemy naukę, tym szybciej i lepiej nauczymy się języka, ale nie oznacza to, że w starszym wieku jest to niemożliwe. Wszystko zależy jedynie od motywacji i determinacji ucznia, wiek nie jest żadną barierą w opanowaniu języka w stopniu zaawansowanym.  Co więcej nauka dla osób w podeszłym wieku jest wręcz wskazana. Nauka języków obcych dla osób starszych jest gimnastyką dla ich mózgu.

  1. MIT: Nie mam talentu do nauki języków obcych.

FAKT: Często to co nazywamy talentem jest wynikiem ciężkiej pracy.

Tylko niewielka liczba osób posiada wybitne zdolności językowe. Wszyscy pozostali osiągnęli sukces poprzez ciężką pracę. Jeśli możemy nie nauczyć się języka obcego to wyłącznie przez nasze lenistwo, a nie brak talentu do nauki języków. W nauce języków najważniejsza jest motywacja połączona z ciężką pracą.

  1. MIT: Jedyną skuteczną metodą nauki języka jest wyjazd za granicę.

FAKT: Obcowanie z językiem w dowolnym miejscu na świecie przynosi efekty, może to być również twój dom, ważne abyś otaczał się językiem i miał z nim jak największy kontakt.

Zagraniczny wyjazd ma wiele plusów i pozytywnie wpływa na naszą naukę języka. Będąc za granicą na każdym kroku obcujemy z językiem, słyszymy akcent, intonację, wszędzie otaczają nas napisy, mamy możliwość porozmawiać z native speakerami. Tego typu pobyt nie jest jednak koniecznością. Języka możesz nauczyć się wszędzie, ważne jak to robisz. Możesz otaczać się językiem nawet w swoim miejscu zamieszkania. Na kursach metodą bezpośrednią w naszej szkole językowej kładzie się nacisk głównie na konwersację, dzięki czemu proces nauki zbliżony jest do nauki za granicą. Warto jednak zawsze traktować wyjazd zagraniczny jako okazję do sprawdzenia swoich umiejętności językowych.

  1. MIT: Aby nauczyć się języka trzeba codziennie poświęcić mnóstwo czasu.

FAKT: Wystarczy 10-15 minut dziennie, aby zauważyć realne postępy w nauce języka obcego.

Nauka języka to proces długotrwały. Jednak nie musi on oznaczać codziennej ciężkiej pracy. Wystarczy, że codziennie poświęcisz 10-15 minut na naukę, a na pewno zauważysz postępy. Pamiętaj, aby uczyć się systematycznie.

  1. MIT: Zajęcia 2 razy w tygodniu wystarczą, aby opanować język.

FAKT: Zajęcia 2 razy w tygodniu w połączeniu z codzienną nauką w domu i kontaktem z językiem wystarczą, aby opanować język.

Wiele osób często zapisuje się na kurs, oczekując widocznych rezultatów po semestrze nauki i dwóch zajęciach tygodniowo. Jest to możliwe, jednak w połączeniu z codzienną nauką. Materiał z zajęć należy powtarzać w domu i dodatkowo obcować z językiem słuchając muzyki, oglądając seriale, czy czytając książki w oryginale. Połączenie pracy w domu z kursem językowym przyniesie oczekiwane rezultaty.

  1. MIT: Na początkowym etapie nauki jest za wcześnie na czytanie i słuchanie obcojęzycznych tekstów.

FAKT: Otaczaj się językiem już na samym początku nauki, jeśli nawet wydaje Ci się, że obcojęzyczne materiały są dla Ciebie zbyt trudne.

Im wcześniej zaczniesz, tym lepiej. Początki bywają trudne, ale później już jest tylko z górki. 🙂 Obcowanie z językiem pozwala poszerzać nasze słownictwo, jak także pozytywnie wpływa na nasz akcent.

  1. MIT: Nie widzę efektów swojej nauki, jestem już zmęczony, przerwa w nauce pomoże nabrać mi świeżości i przystąpię do nauki ze zdwojoną siłą.

FAKT: Żadna przerwa w nauce nie jest wskazana, znacznie trudniej wrócić do nauki po dłuższej przerwie.

Najpierw odwołujesz jedną lekcję, później zdarza Ci się to coraz częściej, następnie robisz dłuższą przerwę i obiecujesz powrót do nauki, gdy gruntowanie sam powtórzysz materiał. Ale czy wrócisz? W większości wypadków nie. Każda przerwa w nauce ma negatywny wpływ na naszą naukę. Tylko systematyczna praca może zapewnić sukces.

A wy znacie jakieś inne mity na temat nauki języków obcych?

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress