5 rad, dzięki którym Twoje dziecko polubi naukę języka obcego | Klinika Języka Piastów
Question mark. Vector, illustration eps10
Dlaczego rozumiesz, ale nie mówisz?
18 październik 2017
LIVE IN THE SUNSHINE
10 supermocy Kliniki Języka
23 sierpień 2018

5 rad, dzięki którym Twoje dziecko polubi naukę języka obcego

A group of kids in kindergarten play room

Nauka języka obcego jest długim procesem, na który należy poświęcić dużo czasu. Aby nauka była skuteczna, bardzo ważne jest pozytywne nastawienie, które sprawi, że nauka będzie przyjemnością, będzie cieszyć i stymulować do rozwoju. Co zrobić, aby zaszczepić w dziecku pasję do nauki języków obcych?

  • Rozbudź ciekawość

Aby zachęcić dziecko do nauki wystarczy zainteresować go danym językiem. Zapoznać go z krajami, w których się go używa. Pokazać pozytywne strony i możliwości, które możemy zdobyć ucząc się go. Dobrze jest zgłębić kulturę danego kraju, obejrzeć razem jakiś film na ten temat, przeczytać książkę, albo po prostu posłuchać muzyki w danym języku.

  • Zachęcaj

Motywuj, wspieraj, nie krytykuj. Często rodzice oczekują efektów zbyt szybko. Wymagają, aby dziecko zaczęło mówić zdaniami po kilku zajęciach. Pamiętajmy, że proces nauki języka u każdego dziecka może przebiegać w innym tempie. My powinniśmy go wspierać, nie zmuszać. Dziecko potrzebuje czasu, aby oswoić się z językiem, zrozumieć pierwsze polecenia, zaprzyjaźnić się z językiem, a w dalszej kolejności zaczyna mówić. Pytania przy grupie innych osób „powiesz coś po angielsku?” mogą wprawić w zakłopotanie. Natomiast pochwała i uśmiech za każdy sukces motywują dziecko, aż w pewnym momencie sam będzie chciał podzielić się swoimi umiejętnościami.

  • Dobierz odpowiednie materiały

Aby dziecko z zainteresowaniem uczyło się języka, tematyka która jest poruszana na zajęciach musi być powiązana z jego zainteresowaniami. Zakres słownictwa powinien być związany z najbliższym otoczeniem, z tym z czym spotyka się nasze dziecko na co dzień: rodzina, zwierzęta, przedmioty codziennego użytku, szkoła, oraz zainteresowania: sport, taniec, książki. Wszystkie podręczniki wydawnictwa Direct Language Lab, z których korzystamy dopasowują słownictwo do potrzeb dzieci, aby zarówno było dla nich ciekawe, jak i użyteczne.

  • Baw się językiem

Nie zapominajmy, że dzieci uwielbiają się bawić. Nauka przez zabawę jest najprzyjemniejszą formą nauki, dlatego min. 20 min na lekcji poświęcamy na zabawę. Korzystamy z wielu gier językowych, które pokazują jak przyjemna może być nauka słówek, ale także pozwalają usystematyzować wiedzę, powtórzyć materiał. Przy małym czynniku rywalizacji zajęcia nabierają dynamiki i są pełne pozytywnych emocji.

  • Urozmaicaj naukę

Dzieci dosyć szybko się dekoncentrują. Dlatego tradycyjna nauka z książką powinna zajmować około 20-30 min. Zajęcia należy urozmaicać śpiewaniem piosenek, recytowaniem, malowaniem, grami językowymi. Dzieci nie powinny na zajęciach się nudzić.

Aby nauka języka obcego Twojego dziecka przebiegała skutecznie i przyjemnie powinny być zastosowane powyższe rady. Wspólna praca z dzieckiem rodzica w domu, oraz nauczyciela w szkole powinna być oparta przede wszystkim na pozytywnym nastawieniu, motywowaniu i pokazywaniu jak nauka języka obcego może być przyjemna i użyteczna.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress