Dlaczego dzieci od najmłodszych lat powinny uczyć się języków obcych? | Klinika Języka Piastów

Dlaczego dzieci od najmłodszych lat powinny uczyć się języków obcych?

Motivational poster "small steps every day" in the art wooden frame on on white brick wall
Jak nie stracić motywacji do nauki języka obcego?
8 październik 2015
klinika-jezyka-10-przykazan
10 przykazań Kliniki Języka
15 grudzień 2015

Dlaczego dzieci od najmłodszych lat powinny uczyć się języków obcych?

Dlaczego dzieci od najmłodszych lat powinny uczyć się języków obcych

Większość rodziców zastanawia się jaki wiek jest najlepszy dla rozpoczęcia nauki języka obcego przez ich pociechę. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ nie istnieje uniwersalny wiek, w którym każde dziecko powinno rozpoczynać swoją przygodę z nauką języków obcych. Wszystko zależy od tempa rozwoju dziecka i jego zainteresowań.

Większość naukowców stwierdza, że predyspozycje językowe nie istnieją. Wszystko zależy od naszego zaangażowania i pracy, którą włożymy w naukę języka. Należy jednak pamiętać, że powinniśmy trzymać się kilku zasad, wspierających nasze dziecko w nauce:

  1. Warto przyzwyczajać dziecko do dźwięków w obco dla niego brzmiących językach. W ten sposób uczy się rozpoznawać różne akcenty, co okaże się bardzo przydatne w przyszłości.
  2. Jeśli mamy poczucie, że nie opanowaliśmy języka na poziomie zaawansowanym, lepiej pozostawi naukę naszego dziecka osobom odpowiednio przygotowanym. Trzeba pamiętać o tym, że zdecydowanie łatwiej uczyć od początku, niż korygować błędy.
  3. Motywujmy swoje dziecko. Cieszmy się z jego małych sukcesów językowych.
  4. Odpowiednio różnicujmy dziecku naukę. Oprócz zajęć w szkole językowej warto bawić się z językiem w domu, poprzez piosenki, bajki i gry.

O zaletach znajomości języków obcych nie trzeba nikogo przekonywać. Warto jednak wiedzieć, że znajomość języków obcych pozytywnie wpływa na rozwój dzieci. Mają one elastyczny aparat mowy, który pomaga im łatwiej opanować wymowę, akcent i intonację. Języki obce mają korzystny wpływ na pracę naszego mózgu. Rozpoczęcie nauki jak najwcześniej powoduje, że dziecko w przyszłości nie będzie mieć dużych oporów w posługiwaniu się językiem. Zdecydowanie zmniejsza się poczucie skrępowania i stresu wynikającego z komunikacji w języku obcym i popełnianiem błędów. Specjaliści wskazują, że dzieci, które od dziecka uczą się języków obcych stają się bardziej pewne siebie i chętniej podejmują nowe wyzwania.

Podsumowując, kiedy zapisujemy swoją pociechę na zajęcia z języków obcych trzeba pamiętać, że nic na siłę, nie należy dziecka zmuszać, ale bacznie obserwować jego postępy. Bardzo ważna jest systematyczność. Bez systematycznej pracy bardzo ciężko o dobre rezultaty. Samo uczęszczanie na zajęcia nie wystarczy. Trzeba zapewnić dziecku kontakt z językiem w domu. I kwestia najważniejsza, uczymy kładąc nacisk na komunikację. Tej zasadzie podporządkowujemy wszystkie zajęcia w szkole języków obcych Klinika Języka. Najpierw komunikacja, potem nauka gramatyki i słówek. Dzięki temu dziecko bez skrępowania uczy się mówić, a to najlepszy punkt wyjścia do perfekcyjnego opanowania każdego języka obcego.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress