Nauka angielskiego z wykorzystaniem kanałów YouTube
4 marca 2016
Faza plateau, czyli etap zastoju i pozornego braku postępów w nauce. Jak sobie z nią radzić?
7 kwietnia 2016

Dlaczego nadal nie znasz języków obcych? Tylko dwa powody!

fatigue or boredom concept - frustrated young blond woman puffing her cheeks out for resignation and disillusion with hand gesture,studio shot

Czy zastanawiałeś się kiedyś jakie są przyczyny tego, że wiele osób uczy się języka obcego od szkoły podstawowej, a do tej pory nie jest w stanie komunikatywnie się w nim porozumiewać? Czasami znalezienie przyczyny jest pierwszym krokiem do rozwiązania problemu i warto się nad tym zastanowić. Dwa główne powody to:

  • Nigdy nie uczyłeś się języka praktycznie i naturalnie. Metoda bezpośrednia Ci to umożliwi!

Niestety polski system oświaty wymaga wielu zmian w dziedzinie nauki języków obcych. Najlepszym tego dowodem jest to, że mimo nauki języka obcego od najmłodszych lat, tak naprawdę niewielu absolwentów polskich szkół, którzy nie uczyli się w innych miejscach, jest w stanie biegle się nim posługiwać. Powodem takiego stanu rzeczy jest dominująca rola nauki gramatyki nad mówieniem. Wpajanie, że bez gramatyki człowiek nie skleci poprawnie zdania zabija swobodę mówienia na początkowym etapie nauki. Zastanawianie się nad regułami, kolumnami, końcówkami przyprawia o ból głowy. Na zajęciach wałkuje się kolejny czas zaprzeszły podczas, gdy uczniowie nie potrafią posługiwać się podstawowymi czasami. Wymagana jest znajomość reguł wykuta na blachę, zamiast uczyć gramatyki w praktyce, w konkretnych sytuacjach, w których dana struktura może zostać wykorzystana. To czego brakuje w nauce języków w szkole publicznej to wykorzystanie wiedzy w praktyce i praca nad komunikacją. Oczywiście gramatyka też jest ważna, ale nad jej poprawnością powinno się pracować z czasem.  Podobnie jak w przypadku dziecka, które uczy się swojego pierwszego języka. Najpierw używa ono najprostszego, najbardziej użytecznego słownictwa, a dopiero później stosuje coraz to trudniejsze struktury gramatyczne. Obecnie coraz większą rzeszę zwolenników zdobywa metoda bezpośrednia, która bazuje na naturalnej nauce języka i przynosi najlepsze efekty. Uczniowie najpierw słyszą słowa, następnie mówią, a na końcu piszą i czytają. Uczą się całych wyrażeń, naturalnych wypowiedzi bez większego zagłębiania się w gramatykę. Osłuchują się z językiem, na początku odpowiadają na proste pytanie, na kolejnych zajęciach pytania i odpowiedzi są coraz bardziej rozbudowane.  Tego typu kursy oferujemy w naszej szkole Klinice Języka.

  • Ciągle odkładasz coś na później, brakuje ci motywacji i chęci do działania!

Czy wiesz co to prokrastynacja? To tendencja do ciągłego odkładania czegoś „na potem”. Ciągle nie masz na coś czasu, odkładasz na później. Jeszcze tylko posprzątam, zrobię zakupy, przejrzę Facebooka itd. Bardzo często znajdujesz tysiąc różnych wymówek przed wykonaniem konkretnej czynności. Czy tak naprawdę nie masz czasu? Trudno Ci wygospodarować 30 min dziennie na naukę języka? Wystarczyłaby krótsza rozmowa przez telefon, zrezygnowanie z programu telewizyjnego, czy  skrócenie popołudniowej drzemki. W gruncie rzeczy oszukujesz sam siebie, że nie masz czasu. Problem tkwi w priorytetach. Co jest dla Ciebie najważniejsze? Temu powinieneś poświęcać najwięcej uwagi. Nasze życie bardzo często toczy się między pracą, a życiem rodzinnym, bo to jest ważne. Jeśli zależy nam na nauce języka, nie powinniśmy mieć problemu z przeznaczeniem 30 minut na codzienną naukę. Powinieneś uwierzyć w swoje możliwości, powtarzać sobie, że dasz radę. Najlepszym motywatorem będzie uświadomienie sobie ile możesz zyskać i ile konkretnych celów możesz zrealizować, jeśli nauczysz się danego języka obcego Umiejętne gospodarowanie czasem w połączeniu z motywacją jest najlepszym przepisem na sukces!

Twoje niepowodzenie w nauce języków obcych prawdopodobnie spowodowane jest dwoma wcześniej wymienionymi  czynnikami, tj. niewłaściwą metodą nauki oraz niewystarczającą motywacją, połączoną z niewielką ilością czasu przeznaczonego na naukę. Jeśli chcesz osiągnąć sukces, rozpocznij kurs metodą bezpośrednią i poświęć na naukę jak najwięcej czasu. My możemy Ci w tym pomóc, reszta zależy od Twojej determinacji! 🙂

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress