Dlaczego rozumiesz, ale nie mówisz? | Klinika Języka Piastów
dzieci ang
Dlaczego warto zapisać dziecko na kurs językowy prowadzony metodą Direct?
29 sierpień 2017
A group of kids in kindergarten play room
5 rad, dzięki którym Twoje dziecko polubi naukę języka obcego
28 luty 2018

Dlaczego rozumiesz, ale nie mówisz?

Question mark. Vector, illustration eps10

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta! Nie mówisz, ponieważ….. nie mówisz! 😊 Na co dzień otaczamy się językiem, słuchamy, czytamy ale ile tak naprawdę czasu poświęcamy na mówienie? Niewiele. Człowiek nie jest w stanie nauczyć się płynnie mówić bez praktykowania. Ma na to wpływ budowa naszego mózgu. Mowa zlokalizowana jest w dwóch ośrodkach w mózgu, w ośrodku Wernickiego, który jest odpowiedzialny za rozumienie mowy oraz w ośrodku Broki, który odpowiada za proces tworzenia wypowiedzi. Proces nauki języka możemy porównać do ćwiczeń na siłowni. Jeśli skupiamy się tylko i wyłącznie na ćwiczeniach klatki piersiowej i rąk to mięśnie naszych nóg na pewno nie będą imponujące. Spotykamy się z tym często na ulicy widząc kolosów na cieniutkich nóżkach 😉 Tak samo jest z nauką języka. Jeśli poświęcamy czas tylko na jedną aktywność, czyli słuchanie i czytanie, na pewno kuleć będzie inna zaniedbywana aktywność, czyli mówienie.

Co zrobić, aby proces nauki mówienia był skuteczny?

  • Słowa, wyrażenia i zdania wypowiadaj na głos.

Nie wstydź się, że mówisz sam do siebie. To najskuteczniejszy sposób, aby przyswoić nowe słownictwo. Płyną z niego same plusy. Po pierwsze lepiej zapamiętujesz nowy materiał, ponieważ pobudzasz do działania 2 ośrodki swojego mózgu. Po drugie ćwiczysz swój aparat mowy. Nie nauczymy się poprawnie wymawiać słów i dbać o akcent jeśli nie będziemy ćwiczyć wymowy. Ćwicz mówienie głośno, aż stanie się to naturalne dla Twojego mózgu i ust.

  • Ucz się całych zdań i wyrażeń.

Kiedy chcesz coś powiedzieć, nie tłumacz zdania ze swojego języka ojczystego, ponieważ porządek słów będzie zapewne inny i twoja wypowiedź będzie nieskładna i z błędami. Lepiej nauczyć  się całych wyrażeń i zdań, które będziesz mógł przywołać automatycznie z głowy, nie zastanawiając się nad gramatyką i tłumaczeniem. To zdecydowanie przyśpieszy proces mówienia.

  • Otocz się językiem, którego się uczysz.

To jedyne wyjście, aby nauczyć się płynnie języka. Im więcej czasu spędzasz w jego otoczeniu, tym efekty są większe. Najlepszym przykładem jest wyjazd za granicę. Największe postępy robią osoby, które korzystają z możliwości nauki języka w jego naturalnym środowisku. Są otaczane ze wszystkich stron językiem. Istnieją jednak także sposoby dla osób, które nie mają możliwości wyjazdu. Stwarzaj sytuacje do nauki w każdym momencie. Szukaj kontaktu z osobami obcojęzycznymi, rozmawiaj z nimi na czacie, przez Skype, w dobie rozwoju Internetu, znalezienie towarzysza do rozmowy nie będzie trudne. A jeśli jesteś kontaktowy i lubisz poznawać nowe osoby możesz skorzystać z Language Exchange Club, czy CouchSurfing – co tydzień w domu będziesz mieć przybysza z innego kraju. 😉

  • Spraw, aby Twoja nauka była jak najbardziej naturalna.

Kursy metodą Direct bazują na naturalnych zasadach przyswajania języka. Naturalnie dzieci najpierw uczą się mówić, a dopiero później czytać i pisać, zatem naturalnym porządkiem jest słuchanie, mówienie, czytanie, pisanie. Wiadomo, że wszystkie te aktywności są niezwykle ważne, ale najważniejszym wymogiem, aby określić się jako osobę biegłą w znajomości języka jest mówienie.

Z tymi wskazówkami nauka mówienia będzie zdecydowanie łatwiejsza. Pamiętaj, nie poddawaj się i mały krokami idź do przodu, a nawet nie zauważysz kiedy mówienie stanie się dla Ciebie naturalne. Powodzenia! 😊

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress