Faza plateau, czyli etap zastoju i pozornego braku postępów w nauce. Jak sobie z nią radzić?

Dlaczego nadal nie znasz języków obcych? Tylko dwa powody!
17 marca 2016
Mity i fakty na temat nauki języków obcych
12 maja 2016

Faza plateau, czyli etap zastoju i pozornego braku postępów w nauce. Jak sobie z nią radzić?

Much stuff to do. Tired handsome man sitting at the table and working while feeling exhausted

Czym jest faza plateau?

Jak podają statystyki 90% uczących styka się z problemem zniechęcenia podczas nauki języków obcych. Moment ten najczęściej ma miejsce na poziomie średnio zaawansowanym. Właśnie wtedy większość z nas ma poczucie braku postępów w nauce. Mimo ciągłej nauki, czujemy, że stoimy w miejscu. Rośnie w nas poczucie frustracji. Taką fazę nauki w fachowym języku nazywamy fazą plateau.

Dlaczego tak się dzieje?

Nauka języków obcych to proces długoterminowy. Nie jest to lekki spacerek, czy kilkuminutowy sprint, a raczej maraton! Każdy z nas kto ma doświadczenie w biegach na dłuższe dystanse wie, że nie można przebiec całej odległości na pełnym entuzjazmie i świeżości. Po kilkunastu kilometrach czujemy zmęczenie, z trudem pokonujemy kolejne kilometry, by w końcówce wykorzystać ostatki sił. Podobnie jest w nauce języków obcych. Kiedy rozpoczynamy naukę jesteśmy pełni energii i zadowoleni z widocznych postępów. „Po pierwszej lekcji potrafię się przywitać, powiedzieć coś o sobie, a jeszcze dzień wcześniej nie znałem ani jednego słowa! Super!” Na początku widzimy swoje postępy, poznajemy liczby, miesiące, najważniejsze słownictwo, nasz postęp jest mierzalny. Po pewnym czasie nasze efekty przestają być tak spektakularne. Warto się tutaj posłużyć wiedzą z matematyki. Kiedy przed pierwszą lekcją znaliśmy tylko jedno słowo, a po pierwszej lekcji znamy już 10, znamy ich 10 razy więcej niż przed 1 lekcją, kiedy po 100 lekcji przed którą znaliśmy 1000 słów, poznaliśmy kolejne 10, znamy już tylko o 10 więcej. Postęp nie jest już tak nadzwyczajny, chociaż przecież w dalszym ciągu poznajemy tyle samo słów. Podsumowując, łatwiej zauważamy wzrost z 1 do 10 słów, niż z 1000 do 1010.

Skutki fazy plateau

W fazie zwątpienia zadajemy sobie pytanie, że może nie jesteśmy tak zdolni jak się nam wydawało, nie posiadamy talentu do nauki języków obcych. Może przeceniliśmy swoje możliwości i nie jesteśmy w stanie już lepiej nauczyć się języka obcego. Tracimy motywację, wycofujemy się. Nasz zapał maleje z każdym dniem i w rezultacie ponosimy klęskę. Wystawiamy białą flagę kapitulacji. Co zrobić, aby tego uniknąć i wrócić z tarczą?

Jak przejść fazę plateau?

Po pierwsze tylko nieliczni są wstanie ominąć fazę plateau w nauce języków obcych. Naszym zadaniem będzie odpowiedzieć na pytanie jak przejść ten moment jak najbardziej łagodnie i szybko. Co zatem powinniśmy zrobić?

  • Zrozum, że nauka języków obcych to proces długotrwały. Nie wymagaj od siebie, że nauczysz się języka w bardzo krótkim czasie, bo jest to niemożliwe. Podchodź do nauki spokojnie.
  • Baw się językiem. Ciesz się z każdego poznanego słowa, jak mówi przysłowie: ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka. Z każdym kolejnym słowem nasz słownik się poszerza i znajomość języka staje się lepsza.
  • Wykorzystuj materiały, które są przeznaczone dla rodzimych użytkowników języka. Jeśli opanowałeś już podstawy gramatyki i podstawowe słownictwo zacznij czytać gazety w obcym języku, oglądaj filmy, słuchaj radia. Im wcześniej zaczniesz tym łatwiej będzie Ci przeskoczyć na wyższy poziom.
  • Bądź konsekwentny. Trzymaj się wyznaczonych celów. Walcz i bądź silny. Wiesz co chcesz osiągnąć i zrób wszystko, aby tego dokonać, nie poddawaj się i pracuj nad utrzymaniem motywacji na odpowiednim poziomie.
  • Bardzo często zniechęcenie związane jest także z rutyną, która pojawia się po pewnym czasie. Wypróbuj nowe techniki nauki, wykorzystuj nowe technologie, urozmaicaj swoją naukę.

Każdy z nas zetknie się z fazą plateau i tylko od nas zależy w jaki sposób sobie z nią poradzimy. Pamiętajmy, że wytrwałość to połowa sukcesu, nie dajmy się pokonać, a po chwilach zwątpienia ruszymy do przodu, by z radością minąć metę z napisem „ Biegła znajomość języka”. A wy jakie macie doświadczenia? Zetknęliście się z fazą plateau? Jak i czy sobie z nią poradziliście?

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress