Zabawy i gry językowe w domu – doskonała forma powtórki | Klinika Języka Piastów
pomoc w nauce dziecka
Jak pomóc dziecku w nauce języka obcego?
14 listopada 2016
fitness brain
Jak Twój mózg uczy się języków obcych? Dowiedz się, a Twoja nauka stanie się łatwiejsza!
21 kwiecień 2017

Zabawy i gry językowe w domu – doskonała forma powtórki

powtórzenie materiału w domu

W ostatnim artykule na naszym blogu pisaliśmy o tym, jak ważna jest powtórka materiału w domu podczas nauki języków obcych. Teraz przedstawimy kilka wskazówek, jakie zabawy i gry językowe można wykorzystać przy powtarzaniu materiału z dzieckiem w domu. Ważne, aby dziecko dobrze się przy tym bawiło, a jednocześnie skutecznie zapamiętywało materiał.

  • Bingo

Z grupy wyrazów dziecko wybiera 5 wyrazów, które zapisuje na karteczce przed rozpoczęciem gry. Najlepiej, gdy w zabawie uczestniczy kilka osób. Po wybraniu słów przez biorących udział w zabawie, prowadzący czyta głośno wyrazy (lub je polskie odpowiedniki). Osoba, która pierwsza zakreśli na swojej kartce wyczytane wyrazy krzyczy „Bingo!” i wygrywa zabawę.

  • Kalambury

Wypisujemy hasła na karteczkach. Mogą to być pojedyncze słowa, idiomy lub całe zdania. Zaangażujmy do zabawy całą rodzinę. Losujemy hasło i pokazujemy je bez używania słów. Pozostałe osoby mają za zadanie odgadnąć hasło w języku obcym.

  • Łamigłówki językowe

Przygotujmy krzyżówki i wykreślanki ze słownictwem z danej grupy tematycznej. Dzieci je po prostu uwielbiają!

  • Fiszki

Najbardziej znana forma powtarzania materiału. Na karteczkach, z jednej strony wypisujemy słowo w języku polskim, z drugiej w języku obcym. Podczas nauki przekręcamy strony. Pomaga to w lepszym zapamiętywaniu materiału. Istnieje komputerowa forma fiszek na platformie Quzilet.com – pisaliśmy o tym więcej w artykule „Darmowe narzędzie do nauki języków obcych i nie tylko”.

  • Karteczki samoprzylepne

Bardzo skuteczna forma powtórki przy nauce słówek codziennego użytku. Możemy obkleić pokój dziecka karteczkami z nazwami przedmiotów. Dzięki temu słowa lepiej zapadają w pamięci. Możemy także powiesić całą listę słówek w często odwiedzanym miejscu, np. na lustrze w toalecie.

  • Wagoniki ze słowami

To doskonała forma ozdoby pokoju dziecka. Do sznurka przyklejamy wycięte przez nas wagoniki. Na wagonikach przyklejamy karteczki ze słówkami, możemy także na wagoniku umieścić obrazki, przedstawiające wyrazy. Długość składu pociągu będzie zależeć od liczby słówek. Taki pociąg wieszamy na ścianie. Co jakiś czas możemy wymieniać karteczki ze słowami i obrazki na inne słówka.

Pamiętajmy, aby motywować dziecko do powtarzania materiału w domu. Powtórka w formie gier i zabaw jest doskonałym pomysłem. Możemy miło i pożytecznie spędzić czas z naszym dzieckiem! Miłej zabawy!

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress