Dlaczego języków obcych powinno się uczyć inaczej niż innych przedmiotów? Mamy na to rozwiązanie!

Egzaminy semestralne. Dlaczego są tak ważne?
10 lutego 2021
10 oczywistych powodów, dla których warto wybrać kursy w Klinice Języka
22 lipca 2021

Dlaczego języków obcych powinno się uczyć inaczej niż innych przedmiotów? Mamy na to rozwiązanie!

Nauka języka obcego to skomplikowany proces, który wymaga wiele pracy i wysiłku, a przede wszystkim systematyczności. Nie sposób się go nauczyć na pamięć jak tabliczki mnożenia czy dat ważnych wydarzeń historycznych. Dlatego podejście do nauczania języka obcego powinno być bardziej kompleksowe i za główny cel brać sobie umiejętność nawiązania komunikacji z drugą osobą.

Kursy, które prowadzimy w naszej szkole opierają się na umiejętności posługiwania się językiem, a nie znajomości teoretycznych założeń gramatycznych. W normalnej komunikacji nie ma czasu, aby przypomnieć sobie zasady gramatyczne. Trzeba się nimi posługiwać naturalnie, z wykorzystaniem kontekstu. Nauka języka z podziałem na małe części jak np. nauka poszczególnych słówek czy dźwięków ułatwia pracę nauczycielowi oraz naukę uczniowi, ale niestety wyzbywa język z funkcji komunikacyjnej i naturalności.

W jaki sposób zatem dbać podczas nauki o funkcję komunikacyjną? Najlepszym rozwiązaniem jest stwarzanie jak największej liczby bodźców do rozmowy. Idealnie sprawdzają się tutaj pytania. Metoda bezpośrednia, którą pracujemy na naszych zajęciach zdecydowanie ułatwia nawiązywanie kontaktu z uczniem, relacji oraz stwarza dużą przestrzeń do rozmowy. Doskonale wiemy, że najlepszą metodą nauki języka jest jego praktyczne wykorzystywanie, to właśnie rozmawiając z innymi osobami w znaczący sposób przyswajamy leksykę oraz gramatykę. Kiedy uczeń napotyka na problem w komunikacji, brakuje mu „słówka”, zaczyna szukać innego wyjścia, aby powiedzieć to co chciał w inny sposób, w zakamarkach swojej wiedzy szuka innych słów oraz wyrażeń, które pomogą mu wybrnąć z tej sytuacji. Czy nie o to chodzi w nauce języka? Komunikować się, szukać rozwiązań, ćwiczyć. Biegłość językowa przychodzi z czasem, wraz z praktyką. Dlatego zamiast poświęcać czas na sterty kserówek z ćwiczeniami, dbajmy o to, aby komunikacja odgrywała znaczącą rolę w procesie nauczania.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress