29 kwietnia 2024

Jak nie stracić motywacji do nauki języka obcego?

Każdy kto rozpoczyna naukę języka obcego napotyka na wyzwanie, którym jest utrzymanie motywacji do nauki. Wielu z nas chciałoby nauczyć się jakiegoś języka, ale… no właśnie, nie mamy odpowiedniej motywacji, żeby ruszyć się z miejsca. Aby motywacja do nauki utrzymywała się na odpowiednim poziomie musisz wiedzieć, że:

  • nauka języka obcego to proces długotrwały. Gdy coś jest proste jak np. wstanie z krzesła, robisz to automatycznie i nie potrzebujesz do tego dużej motywacji (chyba, że np. trzeba wstać wynieść śmieci.  W przypadku nauki języków obcych napotkamy na swojej drodze wiele przeszkód i będziemy musieli stale wzniecać w sobie nowe pokłady motywacji. Najlepszym sposobem na to jest wyznaczanie sobie nowych celów.

  • twój cel determinuje zaangażowanie i sposób nauki. Jeśli postawimy przed sobą jasny cel, łatwiej nam będzie go zrealizować. Efektywna nauka jest możliwa tylko wtedy, kiedy dokładnie określimy co chcemy osiągnąć. Jeżeli chcemy wyjechać za granicę powinniśmy ćwiczyć przede wszystkim mówienie. Jeśli czeka nas egzamin powinniśmy rozwiązywać więcej testów i ćwiczyć gramatykę. Stawiając przed sobą cel, należy odpowiednio określić środki, które pomogą nam go osiągnąć.

  • wewnętrzna motywacja jest najważniejsza. W szkole posiadamy motywację zewnętrzną. Staramy się, aby uzyskać dobre stopnie, mieć dobrą opinię wśród innych, to zewnętrzne czynniki motywują nas do działania. W starszym wieku, aby coś osiągnąć musisz posiadać wewnętrzną motywację. Sam sobie wyznaczasz szczyty do zdobycia. Ty podejmujesz decyzję, czy ruszysz się i jakich środków użyjesz, aby ten szczyt zdobyć.

 

Co w sytuacji, gdy sam nie wiem czego chcę?

 

Chcę nauczyć się języka obcego ale w sumie nie wiem czy mi się on przyda. Nie planuję wyjechać za granicę, w życiu codziennym i zawodowym nie będę go używać. Taka sytuacja jest zdecydowanie trudniejsza, aby znaleźć w sobie motywację do działania. Pozornie wydaje się, że nie potrafimy wyznaczyć przed sobą żadnego celu. Jednak powodów do nauki języków obcych jest wiele! Przede wszystkim poprzez naukę języków obcych ćwiczymy swoją pamięć! Oferujemy naszemu mózgowi swoistą gimnastykę. Nauka języków obcych to rozszerzenie swoich horyzontów, poznanie nowych kultur, możliwość podróżowania, poznawania nowych ludzi. Warto połączyć naukę danego języka obcego z naszymi zainteresowaniami. Jeśli lubimy literaturę możemy zacząć czytać utwory w oryginale, jeśli muzyka jest naszą pasją możemy słuchać piosenek w danym języku. Taka przyjemna forma nauki zachęci nas do działania. A w najmniej oczekiwanym momencie może okazać się, że dany język będzie nam przydatny.

Nauka języków obcych bardzo często polega na powtarzaniu pewnych schematów, które z czasem mogą być nudne. W naszej szkole Klinice Języka kładziemy duży nacisk na naukę mówienia metodą bezpośrednią. Poprzez powtarzanie zdań, całych wyrażeń i dialog z lektorem skutecznie zapamiętujemy nowe słownictwo i zaczynamy uczyć się mówić pełnymi zdaniami. Co zrobić, gdy w pewnym momencie zapragniemy trochę urozmaić naszą naukę? Wtedy najlepiej wyznaczyć sobie małe cele, które obudzą na nowo naszą motywację. Co może być takim małym wyzwaniem na każdy następny miesiąc?

 

Rzeczy bardzo proste np.:

  • w ciągu miesiąca tłumaczę z danego języka na polski 5 moich ulubionych piosenek, uczę się słówek i wyrażeń z tych piosenek, słucham i ćwiczę wymowę;

  • wypożyczam / kupuję książkę w danym języku i codziennie ze zrozumiem czytam po kilkanaście stron, wypisując wszystkie niezrozumiałe słowa i uczę się ich;

  • czytam artykuły na zagranicznych portalach;

  • dołączam do zagranicznego forum, na którym rozmawiam z innymi wymieniając się opiniami na różne tematy.

 

Dzięki małym wyzwaniom urozmaicamy naszą naukę i dbamy o naszą motywację. Małymi krokami możemy dojść do wielkich rzeczy. Warto przy tym pamiętać słowa Winstona Churchilla, który powiedział kiedyś: „Sukces polega na przechodzeniu od porażki do porażki nie tracąc entuzjazmu”. Dlatego wszystkim osobom, uczącym się języków obcych życzymy dużo entuzjazmu w ich działaniach. 

 

Powodzenia!

 

Copyright 2024. KLINIKA JĘZYKA. Wszelkie prawa zastrzeżone. | powered by KK MARKETING&DESIGN

II oddział:

ul. E. Orzeszkowej 66, Piastów

(pasaż handlowy koło SP3)

I oddział:

wejście od strony osiedla Baszta
od ul. Paderewskiego (koło SP4)

ul. Żbikowska 26 lok. 1, Piastów

Siedziba główna:

Kontakt

Masz pytanie? Skontaktuj się!

Dane kontaktowe

I piętro, wejście od Al. Wojska Polskiego

ul. Kujawska 28, 05-820 Piastów

Jak dojechać? 

Nasze placówki są w bliskiej odległości od szkół podstawowych. Dla uczniów klas 0-3 – możliwość przyprowadzania dzieci ze świetlicy szkolnej (dotyczy SP2, SP3, SP4 i SP5 w Piastowie).

Godziny pracy sekretariatu:
ul. Kujawska 28, Piastów
 
Poniedziałek 9:00-19:00
Wtorek 9:00-19:00
Środa 9:00-19:00
Czwartek 9:00-19:00
Piątek 9:00-17:00
Nr konta bankowego:
25 2490 0005 0000 4500 9666 6442 (Alior Bank)

Prowadzimy zajęcia na terenie całego Piastowa.

Imię i nazwisko:
Adres e-mail:
Temat:
Treść wiadomości:
Zgadzam się na przetwarzanie podanych przeze mnie danych przez Klinika Języka Szkoła Języków Obcych zgodnie
z Ogólnym Rozporządzeniem o Ochronie Danych (Rozporządzenie 679/2016/UE, zwane RODO). Oświadczam, iż zostałem poinformowany(a), że podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, że przysługuje mi prawo wglądu do treści moich danych osobowych umieszczonych w zbiorze oraz ich poprawiania, a także prawo żądania usunięcia moich danych osobowych ze zbioru. Dane będą wykorzystane do celów organizacyjnych kursu oraz marketingowych. Dane osobowe nie będą udostępniane osobom trzecim. W przypadku braku zgody prosimy o kontakt z nami za pomocą telefonu bądź wizytę w siedzibie szkoły.
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
Wizja i cele szkoły językowej Klinika Języka – rozmowa z pomysłodawcą idei nowoczesnej szkoły. Panie Krzysztofie, skąd wziął się pomysł stworzenia takiego miejsca jak Klinika Języka? Pomysł rodził się już
Dlaczego prowadzimy zajęcia we własnych salach? Bo stawiamy na jakość nauczania: – prowadzimy zajęcia tylko we własnych salach, ponieważ zależy nam na najwyższej jakości oferowanych kursów – szanujemy czas rodziców,
Każdy rodzic pragnie zapewnić swojemu dziecku jak najlepszy rozwój. Dzieci już od najmłodszych lat uczestniczą w różnych zajęciach dodatkowych. Kiedy warto rozpocząć naukę języka obcego? Trudno określić jeden słuszny termin