29 kwietnia 2024

Mity i fakty na temat nauki języków obcych

Jakie mity urosły na temat nauki języków obcych? Co jest prawdą, a co kłamstwem? Dookoła nas funkcjonuje wiele teorii na temat tego, jak uczyć się języków obcych, w jakim wieku należy rozpocząć naukę, jaką wybrać metodę, ile trzeba poświęcić na to czasu, kto łatwiej uczy się języków itd. Czas najwyższy obalić mity i przedstawić fakty. Oto nasz ranking 7 mitów i faktów na temat nauki języków obcych:

 

1. MIT: Mam już ponad 40 lat, jestem za stary na naukę języka, dawno się nie uczyłem, nie dam rady.
FAKT: Na naukę języka nigdy nie jest za wcześnie ani za późno. Każdy wiek jest dobry!

 

Pewnym jest stwierdzenie, że można nauczyć się języka niezależnie od wieku. Powszechnie istnieje zdanie, że dzieci zdecydowanie szybciej uczą się języków obcych niż dorośli. Jest ono prawdziwe, czym wcześniej rozpoczniemy naukę, tym szybciej i lepiej nauczymy się języka, ale nie oznacza to, że w starszym wieku jest to niemożliwe. Wszystko zależy jedynie od motywacji i determinacji ucznia, wiek nie jest żadną barierą w opanowaniu języka w stopniu zaawansowanym.  Co więcej nauka dla osób w podeszłym wieku jest wręcz wskazana. Nauka języków obcych dla osób starszych jest gimnastyką dla ich mózgu.

 

2. MIT: Nie mam talentu do nauki języków obcych.
FAKT: Często to co nazywamy talentem jest wynikiem ciężkiej pracy.

 

Tylko niewielka liczba osób posiada wybitne zdolności językowe. Wszyscy pozostali osiągnęli sukces poprzez ciężką pracę. Jeśli możemy nie nauczyć się języka obcego to wyłącznie przez nasze lenistwo, a nie brak talentu do nauki języków. W nauce języków najważniejsza jest motywacja połączona z ciężką pracą.

 

3. MIT: Jedyną skuteczną metodą nauki języka jest wyjazd za granicę.
FAKT: Obcowanie z językiem w dowolnym miejscu na świecie przynosi efekty, może to być również twój dom, ważne abyś otaczał się językiem i miał z nim jak największy kontakt.

 

Zagraniczny wyjazd ma wiele plusów i pozytywnie wpływa na naszą naukę języka. Będąc za granicą na każdym kroku obcujemy z językiem, słyszymy akcent, intonację, wszędzie otaczają nas napisy, mamy możliwość porozmawiać z native speakerami. Tego typu pobyt nie jest jednak koniecznością. Języka możesz nauczyć się wszędzie, ważne jak to robisz. Możesz otaczać się językiem nawet w swoim miejscu zamieszkania. Na kursach metodą bezpośrednią w naszej szkole językowej kładzie się nacisk głównie na konwersację, dzięki czemu proces nauki zbliżony jest do nauki za granicą. Warto jednak zawsze traktować wyjazd zagraniczny jako okazję do sprawdzenia swoich umiejętności językowych.

 

4. MIT: Aby nauczyć się języka trzeba codziennie poświęcić mnóstwo czasu.
FAKT: Wystarczy 10-15 minut dziennie, aby zauważyć realne postępy w nauce języka obcego.

 

Nauka języka to proces długotrwały. Jednak nie musi on oznaczać codziennej ciężkiej pracy. Wystarczy, że codziennie poświęcisz 10-15 minut na naukę, a na pewno zauważysz postępy. Pamiętaj, aby uczyć się systematycznie.

 

5. MIT: Zajęcia 2 razy w tygodniu wystarczą, aby opanować język.
FAKT: Zajęcia 2 razy w tygodniu w połączeniu z codzienną nauką w domu i kontaktem z językiem wystarczą, aby opanować język.

 

Wiele osób często zapisuje się na kurs, oczekując widocznych rezultatów po semestrze nauki i dwóch zajęciach tygodniowo. Jest to możliwe, jednak w połączeniu z codzienną nauką. Materiał z zajęć należy powtarzać w domu i dodatkowo obcować z językiem słuchając muzyki, oglądając seriale, czy czytając książki w oryginale. Połączenie pracy w domu z kursem językowym przyniesie oczekiwane rezultaty.

 

6. MIT: Na początkowym etapie nauki jest za wcześnie na czytanie i słuchanie obcojęzycznych tekstów.
FAKT: Otaczaj się językiem już na samym początku nauki, jeśli nawet wydaje Ci się, że obcojęzyczne materiały są dla Ciebie zbyt trudne.

 

Im wcześniej zaczniesz, tym lepiej. Początki bywają trudne, ale później już jest tylko z górki. 🙂 Obcowanie z językiem pozwala poszerzać nasze słownictwo, jak także pozytywnie wpływa na nasz akcent.

 

7. MIT: Nie widzę efektów swojej nauki, jestem już zmęczony, przerwa w nauce pomoże nabrać mi świeżości i przystąpię do nauki ze zdwojoną siłą.
FAKT: Żadna przerwa w nauce nie jest wskazana, znacznie trudniej wrócić do nauki po dłuższej przerwie.

 

Najpierw odwołujesz jedną lekcję, później zdarza Ci się to coraz częściej, następnie robisz dłuższą przerwę i obiecujesz powrót do nauki, gdy gruntowanie sam powtórzysz materiał. Ale czy wrócisz? W większości wypadków nie. Każda przerwa w nauce ma negatywny wpływ na naszą naukę. Tylko systematyczna praca może zapewnić sukces.

 

A wy znacie jakieś inne mity na temat nauki języków obcych?

 

Copyright 2024. KLINIKA JĘZYKA. Wszelkie prawa zastrzeżone. | powered by KK MARKETING&DESIGN

II oddział:

ul. E. Orzeszkowej 66, Piastów

(pasaż handlowy koło SP3)

I oddział:

wejście od strony osiedla Baszta
od ul. Paderewskiego (koło SP4)

ul. Żbikowska 26 lok. 1, Piastów

Siedziba główna:

Kontakt

Masz pytanie? Skontaktuj się!

Dane kontaktowe

I piętro, wejście od Al. Wojska Polskiego

ul. Kujawska 28, 05-820 Piastów

Jak dojechać? 

Nasze placówki są w bliskiej odległości od szkół podstawowych. Dla uczniów klas 0-3 – możliwość przyprowadzania dzieci ze świetlicy szkolnej (dotyczy SP2, SP3, SP4 i SP5 w Piastowie).

Godziny pracy sekretariatu:
ul. Kujawska 28, Piastów
 
Poniedziałek 9:00-19:00
Wtorek 9:00-19:00
Środa 9:00-19:00
Czwartek 9:00-19:00
Piątek 9:00-17:00
Nr konta bankowego:
25 2490 0005 0000 4500 9666 6442 (Alior Bank)

Prowadzimy zajęcia na terenie całego Piastowa.

Imię i nazwisko:
Adres e-mail:
Temat:
Treść wiadomości:
Zgadzam się na przetwarzanie podanych przeze mnie danych przez Klinika Języka Szkoła Języków Obcych zgodnie
z Ogólnym Rozporządzeniem o Ochronie Danych (Rozporządzenie 679/2016/UE, zwane RODO). Oświadczam, iż zostałem poinformowany(a), że podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, że przysługuje mi prawo wglądu do treści moich danych osobowych umieszczonych w zbiorze oraz ich poprawiania, a także prawo żądania usunięcia moich danych osobowych ze zbioru. Dane będą wykorzystane do celów organizacyjnych kursu oraz marketingowych. Dane osobowe nie będą udostępniane osobom trzecim. W przypadku braku zgody prosimy o kontakt z nami za pomocą telefonu bądź wizytę w siedzibie szkoły.
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
Wizja i cele szkoły językowej Klinika Języka – rozmowa z pomysłodawcą idei nowoczesnej szkoły. Panie Krzysztofie, skąd wziął się pomysł stworzenia takiego miejsca jak Klinika Języka? Pomysł rodził się już
Dlaczego prowadzimy zajęcia we własnych salach? Bo stawiamy na jakość nauczania: – prowadzimy zajęcia tylko we własnych salach, ponieważ zależy nam na najwyższej jakości oferowanych kursów – szanujemy czas rodziców,
Każdy rodzic pragnie zapewnić swojemu dziecku jak najlepszy rozwój. Dzieci już od najmłodszych lat uczestniczą w różnych zajęciach dodatkowych. Kiedy warto rozpocząć naukę języka obcego? Trudno określić jeden słuszny termin