29 kwietnia 2024

Faza plateau, czyli etap zastoju i pozornego braku postępów w nauce. Jak sobie z nią radzić?

Czym jest faza plateau?

 

Jak podają statystyki 90% uczących styka się z problemem zniechęcenia podczas nauki języków obcych. Moment ten najczęściej ma miejsce na poziomie średnio zaawansowanym. Właśnie wtedy większość z nas ma poczucie braku postępów w nauce. Mimo ciągłej nauki, czujemy, że stoimy w miejscu. Rośnie w nas poczucie frustracji. Taką fazę nauki w fachowym języku nazywamy fazą plateau.

 

Dlaczego tak się dzieje?

 

Nauka języków obcych to proces długoterminowy. Nie jest to lekki spacerek, czy kilkuminutowy sprint, a raczej maraton! Każdy z nas kto ma doświadczenie w biegach na dłuższe dystanse wie, że nie można przebiec całej odległości na pełnym entuzjazmie i świeżości. Po kilkunastu kilometrach czujemy zmęczenie, z trudem pokonujemy kolejne kilometry, by w końcówce wykorzystać ostatki sił. Podobnie jest w nauce języków obcych. Kiedy rozpoczynamy naukę jesteśmy pełni energii i zadowoleni z widocznych postępów. „Po pierwszej lekcji potrafię się przywitać, powiedzieć coś o sobie, a jeszcze dzień wcześniej nie znałem ani jednego słowa! Super!” Na początku widzimy swoje postępy, poznajemy liczby, miesiące, najważniejsze słownictwo, nasz postęp jest mierzalny. Po pewnym czasie nasze efekty przestają być tak spektakularne. Warto się tutaj posłużyć wiedzą z matematyki. Kiedy przed pierwszą lekcją znaliśmy tylko jedno słowo, a po pierwszej lekcji znamy już 10, znamy ich 10 razy więcej niż przed 1 lekcją, kiedy po 100 lekcji przed którą znaliśmy 1000 słów, poznaliśmy kolejne 10, znamy już tylko o 10 więcej. Postęp nie jest już tak nadzwyczajny, chociaż przecież w dalszym ciągu poznajemy tyle samo słów. Podsumowując, łatwiej zauważamy wzrost z 1 do 10 słów, niż z 1000 do 1010.

 

Skutki fazy plateau

 

W fazie zwątpienia zadajemy sobie pytanie, że może nie jesteśmy tak zdolni jak się nam wydawało, nie posiadamy talentu do nauki języków obcych. Może przeceniliśmy swoje możliwości i nie jesteśmy w stanie już lepiej nauczyć się języka obcego. Tracimy motywację, wycofujemy się. Nasz zapał maleje z każdym dniem i w rezultacie ponosimy klęskę. Wystawiamy białą flagę kapitulacji. Co zrobić, aby tego uniknąć i wrócić z tarczą?

 

Jak przejść fazę plateau?

 

Po pierwsze tylko nieliczni są wstanie ominąć fazę plateau w nauce języków obcych. Naszym zadaniem będzie odpowiedzieć na pytanie jak przejść ten moment jak najbardziej łagodnie i szybko. Co zatem powinniśmy zrobić?

 

  • Zrozum, że nauka języków obcych to proces długotrwały. Nie wymagaj od siebie, że nauczysz się języka w bardzo krótkim czasie, bo jest to niemożliwe. Podchodź do nauki spokojnie.

  • Baw się językiem. Ciesz się z każdego poznanego słowa, jak mówi przysłowie: ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka. Z każdym kolejnym słowem nasz słownik się poszerza i znajomość języka staje się lepsza.

  • Wykorzystuj materiały, które są przeznaczone dla rodzimych użytkowników języka. Jeśli opanowałeś już podstawy gramatyki i podstawowe słownictwo zacznij czytać gazety w obcym języku, oglądaj filmy, słuchaj radia. Im wcześniej zaczniesz tym łatwiej będzie Ci przeskoczyć na wyższy poziom.

  • Bądź konsekwentny. Trzymaj się wyznaczonych celów. Walcz i bądź silny. Wiesz co chcesz osiągnąć i zrób wszystko, aby tego dokonać, nie poddawaj się i pracuj nad utrzymaniem motywacji na odpowiednim poziomie.

  • Bardzo często zniechęcenie związane jest także z rutyną, która pojawia się po pewnym czasie. Wypróbuj nowe techniki nauki, wykorzystuj nowe technologie, urozmaicaj swoją naukę.

 

Każdy z nas zetknie się z fazą plateau i tylko od nas zależy w jaki sposób sobie z nią poradzimy. Pamiętajmy, że wytrwałość to połowa sukcesu, nie dajmy się pokonać, a po chwilach zwątpienia ruszymy do przodu, by z radością minąć metę z napisem „ Biegła znajomość języka”. A wy jakie macie doświadczenia? Zetknęliście się z fazą plateau? Jak i czy sobie z nią poradziliście?

 

Copyright 2024. KLINIKA JĘZYKA. Wszelkie prawa zastrzeżone. | powered by KK MARKETING&DESIGN

II oddział:

ul. E. Orzeszkowej 66, Piastów

(pasaż handlowy koło SP3)

I oddział:

wejście od strony osiedla Baszta
od ul. Paderewskiego (koło SP4)

ul. Żbikowska 26 lok. 1, Piastów

Siedziba główna:

Kontakt

Masz pytanie? Skontaktuj się!

Dane kontaktowe

I piętro, wejście od Al. Wojska Polskiego

ul. Kujawska 28, 05-820 Piastów

Jak dojechać? 

Nasze placówki są w bliskiej odległości od szkół podstawowych. Dla uczniów klas 0-3 – możliwość przyprowadzania dzieci ze świetlicy szkolnej (dotyczy SP2, SP3, SP4 i SP5 w Piastowie).

Godziny pracy sekretariatu:
ul. Kujawska 28, Piastów
 
Poniedziałek 9:00-19:00
Wtorek 9:00-19:00
Środa 9:00-19:00
Czwartek 9:00-19:00
Piątek 9:00-17:00
Nr konta bankowego:
25 2490 0005 0000 4500 9666 6442 (Alior Bank)

Prowadzimy zajęcia na terenie całego Piastowa.

Imię i nazwisko:
Adres e-mail:
Temat:
Treść wiadomości:
Zgadzam się na przetwarzanie podanych przeze mnie danych przez Klinika Języka Szkoła Języków Obcych zgodnie
z Ogólnym Rozporządzeniem o Ochronie Danych (Rozporządzenie 679/2016/UE, zwane RODO). Oświadczam, iż zostałem poinformowany(a), że podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, że przysługuje mi prawo wglądu do treści moich danych osobowych umieszczonych w zbiorze oraz ich poprawiania, a także prawo żądania usunięcia moich danych osobowych ze zbioru. Dane będą wykorzystane do celów organizacyjnych kursu oraz marketingowych. Dane osobowe nie będą udostępniane osobom trzecim. W przypadku braku zgody prosimy o kontakt z nami za pomocą telefonu bądź wizytę w siedzibie szkoły.
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
Wizja i cele szkoły językowej Klinika Języka – rozmowa z pomysłodawcą idei nowoczesnej szkoły. Panie Krzysztofie, skąd wziął się pomysł stworzenia takiego miejsca jak Klinika Języka? Pomysł rodził się już
Dlaczego prowadzimy zajęcia we własnych salach? Bo stawiamy na jakość nauczania: – prowadzimy zajęcia tylko we własnych salach, ponieważ zależy nam na najwyższej jakości oferowanych kursów – szanujemy czas rodziców,
Każdy rodzic pragnie zapewnić swojemu dziecku jak najlepszy rozwój. Dzieci już od najmłodszych lat uczestniczą w różnych zajęciach dodatkowych. Kiedy warto rozpocząć naukę języka obcego? Trudno określić jeden słuszny termin